Važnost vježbanja tijekom trudnoće

Na online događaju „Okrogli trebuščki“, koji se održao 14. ožujka 2024., u ime našeg brenda LELOSI predstavila se Alja Malis, osnivačica Vadbena klinike i specijalistica za kretanje i disanje, istaknuvši ključne prednosti tjelesne aktivnosti tijekom i nakon trudnoće. Podijelila je vrijedne savjete o tome kako ostati aktivan tijekom ove životne faze.

Koliko bi trudnice u idealnom slučaju trebale biti aktivne?

Alja Malis, osnivačica Vadbena klinike i stručnjakinja za kretanje i disanje, napomenula je da većina trudnica počinje vježbati u drugom tromjesečju, no preporučljivo je početi ranije jer su vježbe potpuno prilagođene njima i jer je naše tijelo općenito dizajnirano za kretanja, čak i tijekom trudnoće. "Općenito puno sjedimo i nalazimo se u prisilnim položajima. To još više dolazi do izražaja u trudnoći. Stoga se moraju što prije početi micati na primjeren način jer to pogoduje i njima samima i djetetu." Naravno, dobro je da žene budu aktivne i prije toga. Predložila je da trudnice puno hodaju, meditiraju i izvode neke vježbe istezanja. Tjelovježba je samo šlag na torti.

U Vadbenoj Klinici trudnice neće raditi trbušnjake i dizati utege, već će se uključiti u poseban program pripreme tijela za porod. Također pomažu kod raznih problema—bolova u zdjelici i drugih. Za one koje vježbaju, oporavak nakon poroda također može biti brži.

Podijelila je svoje osobno iskustvo. Tijekom prve trudnoće nije bila previše aktivna niti je puno vježbala; zapravo, tada je prvi put započela svoje putovanje u fitness. I doista, imala je puno problema. Tijekom druge trudnoće, s gotovo 40 godina, nije se suočila s bolovima jer je bila aktivna.

Koje su najčešće pogreške trudnica u vježbanju?

Alja Mališ istaknula je kako je najčešća pogreška prekasni početak vježbanja. Druga pogreška je što oni koji već idu u teretanu ili neki drugi oblik vježbanja nastavljaju s istom rutinom. Vježbe, međutim, nisu prilagođene. Možda bi bilo bolje ne raditi trbušnjake, plankove, pretjerano naporne vježbe ili dizati utege. Također je spomenula da se zahtjevne kardiovaskularne vježbe ne preporučuju ili bi trebale biti na razini na kojoj još uvijek mogu govoriti i disati na nos bez da se previše zadihaju.

"U prvom tromjesečju (pa i u prvom mjesecu) dolazi do tzv. organogeneze, gdje se formiraju organi, au tom periodu jako je važno što se događa s trudnicom. Ne smiju pretjerivati, jer je vježbanje stres — to je dobar stres kada se oporavimo, kada se regeneriramo nakon vježbanja, mišići postaju jači, ali sama vježba oslobađa adrenalin, kortizol, koji može utjecati na razvoj bebe."

Kada je preporučljivo početi s vježbanjem nakon poroda?

Žena može početi vježbati nakon ginekološkog pregleda koji se obavlja šest tjedana nakon poroda. Zatim im se kaže je li sve u redu. Međutim, ginekolog ne provjerava stanje mišića dna zdjelice, stanje razdvojenosti trbušnih mišića, niti koliko su organi možda spušteni. Ne uzimaju se u obzir razlike, ima li preko 40 godina ili jedva 20, ima li blizance ili doji, ima li bolove u zdjelici tijekom trudnoće ili carskog reza. Brojne su varijable koje treba razmotriti. Stručnjakinja je rekla da zapravo žena može početi vježbati prvi dan nakon poroda, ali to podrazumijeva izvođenje vježbi disanja. To su vježbe u kojima se duboki mišići aktiviraju samim disanjem. U tih prvih šest tjedana uče i kako pravilno ustati iz kreveta, kako pravilno podići dijete. Čak i kada stojimo, borimo se protiv gravitacije. Moraju pravilno ustati i izvesti "babyhandling". Pravilan način je izdahnuti prije podizanja. I sve se to može učiniti u prvih šest tjedana. Kad dobiju zeleno svjetlo, preporučuje im postnatalnu tjelovježbu, nikako ekstremnu, pogotovo u razdoblju dok još doje. Iako možda neće osjetiti neposredne posljedice, ona savjetuje da se ne radi o ekstremnoj tjelovježbi, jer može dovesti do problema, uključujući prolaps zdjeličnih organa, inkontinenciju ili bolove u leđima, tijekom ili nakon sljedećih trudnoća.

Kako majka može sama provjeriti dijastazu?

Alja Mališ rekla je da bi mogle primijetiti da im trbuh ostaje velik dugo nakon poroda, kao da su još u trećem, četvrtom mjesecu trudnoće. Navečer je trbuh veći. Mogu napraviti test tako da stoje ili kleknu, nagnu se unatrag i pogledaju prema dolje da vide pokazuje li trbuh. Ovo je jedan od znakova. Ponekad se vidi naborana koža na trbuhu, kao da nije dio trbuha, i tada bi mogli pomisliti da nešto nije u redu. Još jedan znak je osjećaj nedostatka snage, osobito pri podizanju ili nošenju djeteta.

Koje se vježbe mogu izvoditi u rizičnoj trudnoći?

Tijekom predavanja sudjelovale su i trudnice koje su stručnjakinji postavljale zanimljiva pitanja. Jednu od njih zanimalo je smijete li i tijekom rizične trudnoće izvoditi vježbe. Ginekolozi ne preporučuju vježbanje, no prema riječima Alje Mališ, ovo bi moglo biti i gore. Dapače, ne znaju koje bi vježbe bile primjerene, a koje ne, pa radije govore da nema odgovarajuće vježbe. No, u Vadbena klinici imaju i vježbe za žene s visokim rizikom, koje se mogu izvoditi na siguran način: ležeći, na boku, kako bi se stvorio minimalni pritisak u predjelu trbuha. Mogu izvoditi određene vježbe disanja. Također mogu lagano mobilizirati zglob kuka, zdjelicu, zdjelične kosti kako bi bile svjesne svog položaja, svog trbuha, kako bi se pripremile za porod. Također je važno da ne idu u jednu dugu šetnju, već da je podijele na dva ili tri dijela i hodaju samo kratko, možda 20 minuta, a zatim sjednu.

Može li se spriječiti razvoj dijastaze tijekom trudnoće?

Prema riječima Alje Malis, razvoj dijastaze tijekom trudnoće može se spriječiti. Imala ga je tijekom druge trudnoće, ali je nestao do poroda. Ovo je rijedak slučaj. Doista, mnogo se može učiniti kako bi se spriječilo povećanje dijastaze. U Vadbena Klinici to rade na tri načina, i to posebnim vježbama za duboki trbušni mišić (u biti dodaju prostor bočnim trbušnim mišićima i tako ih rasterećuju). Drugi način uključuje učenje ispravnog načina ustajanja, podizanja i pravilnog disanja dok to radite. Treća metoda je korištenje kinezio trake koja omogućuje bolju propriocepciju, bolju svijest o tijelu, pojačanu prokrvljenost i malo potpore.

Je li važno da se Kegelove vježbe izvode pravilno ili su dovoljni samo stisak?

Kad spominjemo Kegelove vježbe, zamišljamo stezanje mišića. Međutim, mišići dna zdjelice trebaju raditi poput trampolina: trebali bi se rastezati elastično tijekom udisaja i ići prema gore tijekom izdisaja. Obje su kontrakcije i obje su jednako važne. Odnosno, mišiće dna zdjelice moramo moći opustiti udahom jer se oni tada rastežu elastično, a izdahom ih aktiviraju i zatežu. Na taj način ostaju elastični. U Vadbenoj Klinici koriste i terapeutske masažne lopte kojima masiraju dno zdjelice. Neke vježbe uključuju opuštanje i stezanje mišića. Vrlo je važno aktivirati mišiće dna zdjelice jer oni također besplatno dobivaju aktivaciju dubokog trbušnog mišića.

Što je s vježbama sa skraćenom duljinom vrata maternice?

"Trebaju paziti da ne povećaju trbušni pritisak i da prvenstveno vježbe izvode sjedeći, ležeći. Uz to mogu promatrati što se događa. Vježbe su vrlo nježne: pokreću nogu, ruku, lagano izdahnu, aktiviraju mišiće lagano. Trebaju izvoditi vježbe disanja jer disanje aktivira duboke mišiće."

Vježbe nakon carskog reza

Stručnjakinja smatra da se područje nakon carskog reza jako zanemaruje, nitko se zapravo ne bavi ožiljcima, nije dovoljno da žena samo namaže površinu kremom. To područje treba izmasirati - sama ili stručnjak. Nakon drugog carskog reza može završiti s diastasis recti, koja onemogućuje pravilno funkcioniranje trbušnih mišića i može dovesti do svojevrsne blokade limfnih, energetskih putova. Na sličan način mogu izvoditi sve vježbe, samo sporije, osjetljivije. Stručnjakinja preporučuje da slušaju svoje tijelo.

Udobnost odjeće tijekom vježbanja

Objasnila je zašto trudnica mora razmišljati o udobnosti odjeće tijekom vježbanja i općenito svugdje. Istaknula je dvije točke — nije važno samo da imaju udobnu odjeću oko trbuha, već i oko rebara, jer se tu nalazi dijafragma, glavni mišić za disanje. U trudnoći nije dobro nositi krute grudnjake sa žicama, jer se dijafragma nema kamo povući za fetus, fetus nema pravilan položaj, a može doći i do problema s poravnanjem rektuma.

Preporučila je da trudnice nose meku i elastičnu odjeću koja se prilagođava trudničkom trbuhu, poput LELOSI tajica. Super su jer se nakon poroda skupe zajedno s trbuhom. U isto vrijeme, kada su žene nakon poroda i imaju opuštene mišiće, kada imaju opušten trbuh, LELOSI tajice pružaju nježnu potporu. Stručnjakinja ne zagovara korzete jer daju previše prostora mišićima. LELOSI tajice, međutim, pružaju baš pravu minimalnu potporu, pogotovo nakon treće, četvrte trudnoće. Priznala je kako je na tržištu veliki izazov pronaći tajice koje će pristajati u trudnoći i nakon poroda.

U LELOSI smo razmotrili sve te izazove koji se javljaju tijekom i nakon trudnoće. U našu bogatu kolekciju odjeće uvrstili smo tajice Matylda i Bluebell tajice

Matylda tajice i Bluebell tajice savršen su izbor za trudnice i sve žene koje cijene udobnost i stil. Njihova iznimna elastičnost omogućuje nesmetano kretanje tijekom vježbanja i drugih aktivnosti bez ograničenja. Prozračni materijal i mogućnost regulacije temperature osiguravaju svježinu i udobnost, bez obzira na okolnosti. Visoki struk koji se može preklopiti pruža nježan oslonac trbuhu, što je posebno korisno tijekom trudnoće i nakon poroda. Ove tajice su prilagodljive, udobne i odišu sofisticiranošću, što ih čini odličnim izborom i za poslovne obveze.

U suradnji s Aljom Malis iz Vadbena Klinike, LELOSI svim budućim majkama želi sretnu i zdravu trudnoću ispunjenu dragocjenim trenucima. Neka majčinstvo bude ispunjeno uspomenama koje će ti zauvijek ostati urezane u umu.

Pripremila: Nikolina Koljanin